stránku provozovanou společností
INSTANT TRADING EU LTD
Otevřít účet

Tým InstaForex Loprais Praga se zúčastnil Rally Dakar 2021

Přemýšleli jste někdy, co se může srovnávat se silou a nepředvídatelností závodů terénních kamionů? Náš InstaForex tým potvrzuje, že Rally Dakar je dechberoucí událostí. Tento neuvěřitelný turnaj se v Saúdské Arábii konal již podruhé.

43. závod Rally Dakar odstartoval v Džiddě. Účastníci rally tam závod také dokončili. Trať dlouhá 7 646 km byla plná mnoha nebezpečí a dobrodružství – od vyprahlé pouště po Rudé moře.

Vytrvalostního závodu se zúčastnilo 42 týmů. A jen 20 z nich závod dokončilo bez vážných škod.

Rally Dakar 2021: kategorie kamionů v číslech

• 12 etap;
  • 5. místo pro InstaForex Loprais tým;
  • 13 dní intenzivního boje;
  • 20 minut na seznámení se s itinerářem;
  • 48 hodin 23 minut – nejlepší čas jízdy v kategorii kamionů;
  • 60 vyměněných pneumatik našeho týmu v jednom závodě;
  • 104 aut, která překonala vzdálenost k cílové pásce;
  • 310 aut na startu;
  • 206 aut v cíli;
  • 7 646 km pokrytých pískem, skalami, bahnem a asfaltem.

O týmu InstaForex Loprais

Všechno to začalo v květnu 2011 spoluprací společnosti InstaForex a šampiónů prestižní Silk Way Rally, týmu Aleše Lopraise. Tehdy se objevil název týmu InstaForex Loprais. A kapitán týmu Aleš se již 7 let řadí mezi sedm nejlepších pilotů rally.

Pojďme se podívat trochu hlouběji do historie. Alešovu sportovní kariéru odstartoval jeho strýc, slavný Karel Loprais, šestinásobný vítěz rally. Aleš se poprvé zúčastnil soutěže v roce 2006 jako navigátor v týmu svého strýce.

Karel Loprais je stále nebezpečným pilotem Rally Dakar: postaral se o druhý nejlepší výsledek v historii rally.

Hlavními soupeři InstaForex Loprais týmu jsou týmy KamAZ-master, IVECO a MAN. Posádka InstaForex Loprais týmu s nimi bojuje již dlouho, vzhledem k tomu, že KamAZ od roku 2001 vyhrál 15 z 18 závodů. Zároveň však tým vykazuje vynikající výsledky.

Trasa Rally Dakar 2021 týmu InstaForex Loprais Praga

11 km dlouhý prolog začal v Džiddě. InstaForex Loprais tým obsadil díky svému sebevědomí na trati šesté místo.

První etapa: dobře koordinovaná spolupráce a profesionalita týmu InstaForex Loprais Praga mu přinesla zasloužené druhé místo v kategorii kamionů. Ani posádka Aleše Lopraise, Khalida Alkendiho a Petra Pokora to nečekala.

Druhá etapa: písečné duny se staly hlavní překážkou druhé etapy. Oprava píchlé pneumatiky trvala týmu 11 minut. Výsledkem bylo umístění na devátém místě.

Třetí etapa: poušť vřele odměnila účastníky závodu písečnými větry a obrovskými dunami. Ale díky nezlomné vůli obsadil InstaForex Loprais tým páté místo.

Čtvrtá etapa: 813 km čtvrté etapy se pro účastníky závodu stalo skutečnou zkouškou. Stále museli bojovat proti síle saúdskoarabské pouště. Aleš Loprais hovořil o sebevědomém startu, soupeření s MAZ a píchlé pneumatice.

Pátá etapa trati byla pro všechny účastníky Dakaru opravdu obtížná. Překážky se doslova objevovaly, kam jen oko dohlédlo: neuvěřitelně obtížná navigace a nepředvídatelný terén, s nímž se ne všechny týmy dokázaly vypořádat.

V páté etapě byly kamenem úrazu navigační chyby mnoha jezdců. Ze stejného důvodu ztratil InstaForex Loprais tým oproti lídrovi závodu 21 minut a obsadil pouze 15. místo.

Mechanik Petr Pokora hovořil jak o zklamání týmu v páté etapě, tak o zvýšené motivaci a soudržnosti.

Po návratu na trať tým InstaForex Praga vypadal, že vstal z popela a začal sebevědomě postupovat k cílové pásce. Během závěrečných 130 km tým snížil ztrátu oproti lídrovi závodu o 6 minut a společně skončili na pátém místě.

Překážky 5. etapy zkrátily délku 6. etapy o 100 km. Tým InstaForex Loprais soupeřil se 3 kamiony KamAZ, Alekseyem Vishnevskym a MAZem z Běloruska. Všech 6 sportovců dorazilo do cíle s odstupem jedné minuty. Alešův tým tedy obsadil páté místo.

Následující den, 9. února, měli účastníci den volna. A bezprostředně po zahájení Dakaru byla oznámena maratonská etapa. Ale ještě před začátkem závodu čekalo Alešův tým nepříjemné překvapení.

„Pravé ložisko předního kola je spálené. Oheň zničil také brzdné a přetlakové systémy. Tlak v pneumatikách na přední nápravě se nám podařilo opravit až na konci etapy. Museli jsme překonat duny, a to navzdory skutečnosti, že jsme měli tlak například 4 atmosféry místo 2 nebo dokonce 1,5. Takže když před námi byl MAZ, musel Petr jít ven, aby ručně vypustil pneumatiky,“ podělil se o zážitky Aleš Loprais.

Ale navzdory všem nepříjemnostem dorazil kamion Praga V4S DKR, známý také jako „Dáma“, do cíle šestý, a to po těžkém boji se čtyřmi továrními kamiony KamAZ a Alexejem Vishnevskym s továrním MAZem.

Druhá trať maratonské etapy Rally Dakar znamenala pro tým začátek neuvěřitelné nové výzvy. Podle pravidel maratonu mohou provádět údržbu vozu pouze samotní sportovci. Tým InstaForex Loprais Praga tak překonal novou překážku – výměnu téměř celé přední nápravy modelu Praga V4S DKR.

Mechanik Petr Pokora se podělil o své dojmy z toho, jak se vyrovnali s opravou a výměnou pneumatik.

Tato kapitola závodu dostala Lopraise do tvrdého souboje s Ayratem Mardeevem. InstaForex Loprais týmu se podařilo získat oproti řidiči KamAZu náskok 45 sekund. Současně se sportovci dokázali odtrhnout od týmu Martina Macíka, který tým doháněl, s náskokem 22 minut.

Devátá etapa závodu předznamenala týmové bitvy na pobřeží Rudého moře. Lopraisova posádka tento segment závodu bez problémů překonala. Tým dokončil etapu na stejné příčce, jako tu poslední.

Desátá etapa s sebou přinesla novou rivalitu se 4 kamiony KamAZ. Sportovci skončili za vítězi se zpožděním v délce pouhých 4 minut. Praga fungovala na 100 %.

Jedenáctá etapa zopakovala historii. V loňském závodu odstartovala Lopraisova posádka předposlední etapu ze čtvrtého místa a chtěla se dostat do první trojky. Ale technické problémy byly pro tým fiaskem.

Letos obsadil kamion Praga V4S DKR opět čtvrté místo. Tým se samozřejmě snažil dostat dopředu, ale navzdory všem nadějím se to nestalo.

Kvůli řešení technických problémů ztratila posádka Aleše Lopraise na vítěze etapy Antona Shibalova 26 minut a v celkovém pořadí klesla o jednu příčku.

Poslední etapa Rally Dakar znamenala nové výzvy. Na rozdíl od předpovědí některé týmy, které se ujaly vedení, nebyly schopny závod dokončit. Ale díky dobře koordinované profesionální práci se týmu InstaForex Loprais podařilo závod dokončit bez kritických chyb.

„Dnes naše posádka a „Dáma“ dělaly, co mohly. Potřebovali jsme dohnat ztrátu, ke které došlo kvůli technickým problémům. Na trase bylo několik úseků, které mi byly známé, díky čemuž jsem dokázal předjet tři kamiony, které startovaly před námi,“ vysvětluje Aleš Loprais.

Na 99. kilometru byl Loprais o 2:42 minuty před Dmitrijem Sotnikovem v KamAZu. Loprais porazil také Martina Macíka, a to o 3:22 minuty, který skončil celkově čtvrtý. Přední pravá pneumatika ale najednou nedokázala unést náklad a doslova se rozpadla zevnitř. Po opravě se InstaForex Loprais tým opozdil oproti vítězi o 8 minut a v celkovém pořadí obsadil páté místo.

Rally Dakar 2021: Výsledky

Podle výsledků soutěže obsadily první, druhé a třetí místo týmy KamAZ-master. InstaForex Loprais tým, složený ze závodníka Aleše Lopraise, spolujezdce Petra Pokory a technika Khalida Alkendiho, v kamionu Praga V45 DKR skončil 50 minut po startu a na Rally Dakar 2021 získal 5. místo.

Navzdory všem překážkám náš tým sebevědomě mířil za vítězstvím. Na trati ukázali sportovci vyrovnanost a dovednosti vlastní skutečným profesionálům. Díky těmto vlastnostem se tým dostal do první pětky nejsilnějších pilotů.

Pouze dvě hodiny dělily posádku Lopraisova týmu od titulu šampióna. Spousta vítězství ale ještě čeká!