webovú stránku, ktorú prevádzkuje
INSTANT TRADING EU LTD
Otvoriť účet

Tím InstaForex Loprais Praga štartuje na Rallye Dakar 2021

Aj vy obdivujete silu a nepredvídateľnosť pretekov terénnych nákladných automobilov? Náš tím InstaForex potvrdzuje, že Rallye Dakar je výnimočná udalosť vo svete športu. Tento neuveriteľný turnaj sa už druhý rok konal v Saudskej Arábii.

43. ročník Rallye Dakar odštartoval v meste Džidda, kde bol zároveň cieľ súťaže. Trasa dlhá 7646 km bola plná nástrah a dobrodružstiev – od vyprahnutej púšte po Červené more.

Súťaže, ktorá preverila reakcie a vytrvalosť účastníkov, sa zúčastnilo 42 tímov. Len 20 z nich sa dostalo do cieľa bez vážneho poškodenia.

Rallye Dakar 2021 v číslach – kategória kamiónov

• 12 etáp pretekov;
  • 5. miesto pre tím InstaForex Loprais;
  • 13 dní intenzívnych výkonov;
  • 20 minút na oboznámenie sa s trasou;
  • 48 hodín 23 minút – najlepší čas v kategórii kamiónov;
  • 60 vymenených pneumatík nášho tímu počas jediných pretekov;
  • 104 automobilov skončilo predčasne;
  • 310 automobilov na štarte;
  • 206 automobilov v cieli;
  • 7 646 km cesty po piesku, skalách, blate a asfalte.

Tím InstaForex Loprais

Tím vznikol v máji 2011 uzavretím spolupráce medzi firmou InstaForex a víťazom prestížnej Rallye Hodvábna cesta – posádkou Aleša Lopraisa. Vtedy vznikol aj názov tímu InstaForex Loprais. Kapitán posádky Aleš sa na tejto rallye odvtedy už sedemkrát dostal medzi siedmich najlepších jazdcov.

Pozrime sa trochu hlbšie do histórie. Aleš svoju športovú kariéru odštartoval u svojho strýka, slávneho Karla Lopraisa, šesťnásobného víťaza Rallye Dakar. V roku 2006 sa Aleš súťaže zúčastnil prvýkrát ako navigátor v tíme svojho strýka.

Karel Loprais sa stále zúčastňuje Rallye Dakar, hoci už len nesúťažne. Je to druhý najúspešnejší pretekár v histórii pretekov.

Hlavnými súpermi tímu InstaForex Loprais sú továrenské tímy KamAZ-master, IVECO a MAN. Tie sú určite tvrdou konkurenciou, veď len KamAZ od roku 2001 vyhral 15 z 18 pretekov. Tím InstaForex však obstál aj medzi najlepšími.

Trasa tímu InstaForex Loprais Praga na Rallye Dakar 2021

Úvodná 11-kilometrová etapa mala štart v Džidde. Posádka tímu InstaForex Loprais, ktorá si na trati verila, obsadila šieste miesto.

Prvá etapa: koordinovaná a profesionálna práca tímu InstaForex Loprais Praga mu vyniesla zaslúžené druhé miesto v kategórii nákladných vozidiel. Toto nečakala ani samotná posádka v zložení Aleš Loprais, Khalid Alkendi a Petr Pokora.

Druhá etapa: najväčšou výzvou tejto etapy boli pieskové duny. Posádka stratila opravou prepichnutej pneumatiky 11 minút. Skončila na deviatom mieste.

Tretia etapa: púšť privítala účastníkov pretekov piesočnou búrkou a obrovskými dunami. Ale vďaka nezlomnej vôli obsadil tím InstaForex Loprais piate miesto.

Štvrtá etapa: 813-kilometrová trasa štvrtej etapy, v ktorej sa účastníci museli opäť popasovať so saudskoarabskou púšťou, bola pre účastníkov pretekov náročnou skúškou. Aleš Loprais hovoril o sebavedomom štarte, súperení s tímom MAZ a prepichnutej pneumatike.

Piata etapa potrápila všetkých účastníkov Dakaru. Problémy prichádzali doslova zo všetkých strán: navigácia bola neuveriteľne náročná, terén nepredvídateľný, a nie všetky tímy si s tým dokázali poradiť.

Mnohé posádky v piatej etape doplatili na navigačné chyby. Nevyhol sa im ani tím InstaForex Loprais, ktorý na lídra v cieli stratil 21 minút a obsadil preto iba 15. miesto.

Mechanik Petr Pokora hovoril o tom, že piata etapa bola sklamaním, ale posádku zároveň stmelila a motivovala.

Po návrate na trať tím InstaForex Praga akoby vstal z popola a začal sebavedome napredovať k cieľovej čiare. Na záverečných 130 kilometroch znížili športovci náskok vedúceho tímu o 6 minút a skončili na piatom mieste.

Kvôli problémom v piatej etape sa 6. etapa skrátila o 100 km. Tím InstaForex súperil s 3 nákladnými vozidlami KamAZ, Alexejom Višnevským a MAZ z Bieloruska. Všetkých 6 posádok sa v cieli ocitlo s odstupom jednej minúty. Alešov tím obsadil piate miesto.

Nasledujúci deň, 9. februára, mali účastníci deň voľna. Hneď po ňom nasledovala maratónska etapa. Ale ešte pred začiatkom pretekov čakalo Alešov tím nepríjemné prekvapenie.

„Horelo nám ložisko pravého predného kolesa. Oheň zničil aj brzdu a dohusťovanie. Po celú etapu sme teda nemohli upravovať tlak v pneumatikách na prednej náprave. V dunách sme tak vpredu mali napríklad 4 atmosféry v miestach, kde inokedy mávame 2 alebo dokonca len 1,5. Takže keď pred nami zapadol MAZ, Peter musel vystúpiť, aby pneumatiky ručne vypustil,“ podelil sa so svojimi zážitkami Aleš Loprais.

Napriek všetkým nepríjemnostiam nákladné auto Praga V4S DKR, ktoré posádka prezýva Lady, nakoniec prišlo do cieľa šieste. V náročnom boji ho zdolali 4 továrenské tímy KamAZ a Alexej Višnevský s továrenským tímom MAZ.

Druhá polovica maratónskej etapy Rallye Dakar bola pre tím neuveriteľnou výzvou. Počas maratónskej etapy môžu podľa pravidiel vozidlo opravovať iba samotní športovci. Tím InstaForex Loprais Praga nakoniec prekonal aj túto prekážku, keď sa mu podarilo vymeniť takmer celú prednú nápravu modelu Praga V4S DKR.

Mechanik Petr Pokora sa podelil o svoje dojmy z toho, ako sa vyrovnali s opravou a výmenou pneumatík.

V tejto kapitole pretekov zviedol Loprais tvrdý boj s Ajratom Mardejevom. Tímu InstaForex sa tohto pretekára tímu KamAZ podarilo poraziť o 45 sekúnd. Športovci sa zároveň dokázali odpútať od svojich prenasledovateľov, tímu Martina Macíka, o 22 minút.

Deviata etapa pretekov viedla pobrežím Červeného mora. Lopraisova posádka prekonala túto časť pretekov bez problémov. Tím dorazil do cieľa a celkové poradie sa nezmenilo.

V desiatej etape tím InstaForex Loprais opäť súperil so 4 nákladnými vozidlami KamAZ. Loprais s posádkou za víťazmi zaostali len o 4 minúty. Praga fungovala na 100 %.

V jedenástej etape sa história opakovala. V minuloročnej súťaži odštartovala Lopraisova posádka predposlednú etapu zo štvrtého miesta, pričom tím mal ambície dostať sa do prvej trojky. Ale kvôli technickým problémom sa etapa pre tím skončila fiaskom.

Aj tento rok bolo nákladné vozidlo Praga V4S DKR v predbežnom hodnotení na štvrtom mieste. Tím sa, samozrejme, snažil posunúť ešte vyššie, to sa však nestalo.

Kvôli opravám stratila posádka Aleša Lopraisa na víťaza etapy Antona Šibalova 26 minút a v celkovom poradí klesla o 1 pozíciu.

Posledná etapa Rally Dakar priniesla nové výzvy. Niektoré tímy, ktoré sa dostali do vedenia, nečakane museli z pretekov odstúpiť. Ale vďaka svojej koordinovanosti a profesionalite sa tímu InstaForex Loprais podarilo dokončiť preteky bez zásadných chýb.

„Dnes naša posádka a Lady pracovali na hranici svojich možností. Potrebovali sme dohnať stratu, ktorá vznikla v dôsledku technických problémov. Na trase bolo pár úsekov, ktoré som dobre poznal, vďaka čomu sme dokázali predbehnúť tri nákladné vozidlá, ktoré štartovali pred nami,“ vysvetľuje Aleš Loprais.

Na 99. kilometri mal pred Dmitrijom Sotnikovom z tímu KamAZ náskok o 2 minúty aj 42 sekúnd. Z náskoku priebežne štvrtého Martina Macíka v tej chvíli vymazával 3 minúty 22 sekúnd. Nasadené tempo však nevydržala pravá predná pneumatika, ktorá sa zrazu doslova zvnútra rozpadla. Po oprave tím InstaForex Loprais dorazil do cieľa s 8-minútovou stratou na víťaza a v celkovom poradí obsadil piate miesto.

Výsledky Rallye Dakar 2021

Prvé, druhé a tretie miesto obsadili tímy KamAZ-master. Tím InstaForex Loprais v zložení pretekár Aleš Loprais, spolujazdec Petr Pokora a technik Khalid Alkendi v nákladnom vozidle Praga V45 DKR do cieľa dorazil 50 hodín po štarte a na Rallye Dakar 2021 obsadil konečné 5. miesto.

Napriek všetkým prekážkam náš tím suverénne smeroval k víťazstvu. Na trati pretekári ukázali vyrovnanosť a zručnosť – vlastnosti, ktorými sa vyznačujú skutoční profesionáli. Vďaka tomu sa tím dostal do prvej päťky.

Iba dve hodiny delili posádku Aleša Lopraisa od titulu šampióna, ale mnohé víťazstvá má ešte len pred sebou!